Žurite se kući, držite dijete za ruku, prelazite cestu i zazvoni vam mobitel u torbi. I dalje ne skidajući pogled s prometa i djeteta spretno slobodnom rukom otvarate torbu i brzo pronalazite mobitel, iako vam je u torbi još hrpa drugih stvari. Na tome možete zahvaliti upravo svojoj taktilnoj percepciji! Ovu vještinu često uzimamo zdravo za gotovo, iako je njezin razvoj kompleksan. Tko bi rekao da ćete jednom moći bez gledanja pronaći svoj mobitel zahvaljujući tome što ste se u vrtiću igrali slijepoga miša!

Taktilna percepcija termin je koji označava sposobnost našega uma da prima i prepoznaje podražaje koje primamo putem kože. Prvenstveno se takve aktivnosti odvijaju putem kože na rukama, iako taktilno možemo osjetiti cijelim tijelom. Najbolju taktilnu percepciju ostvarujemo jagodicama prstiju, vrhom nosa, usnicama i obrazima, dok nam je najslabija percepcija na leđima.
Senzorička informacija dodira obrađuje se u našem mozgu, a potom mozak odlučuje što će ruke dalje raditi. Ukoliko se vaše dijete nađe u kontaktu s nekom novom teksturom, vjerojatno će ustuknuti. Ako ga izložite ljigavoj ili gnjecavoj teksturi, vjerojatno će nakon prvog doticanja uzmaknuti, a možda i gadljivo protresti ručice (kao npr.prvi put kad dijete dodirne ljigavca ili mu prvi put date neku novu namirnicu). I to je sasvim normalno. Organizam nas na taj način štiti od nepoznatih i potencijalno opasnih tvari. Međutim, ako ohrabrite dijete da tu tvar i dalje dira i istražuje, vjerojatno će se kroz nekoliko kontakata s njom početi igrati.

Za takav aktivan dodir, odnosno podražaj dobiven opipavanjem, koristi se i termin ‘haptička percepcija’. Uključivanjem motoričkog dijela i kretanja možemo govoriti i o kinestetskoj percepciji.

I iako znanost ove percepcije u teoriji i te kako razlikuje, u brojnim aktivnostima i opisivanju aktivnosti za poticanje razvoja ovih percepcija najčešće se sve stavljaju pod zajednički nazivnik – taktilnu percepciju. No vratimo se djetetu koje istražuje novu namirnicu. Upravo je takva taktilna igra proces stvaranja novih veza u djetetovu mozgu. Ono tada počinje obrađivati senzoričke informacije i graditi njihovu bazu, odnosno stvarati taktilno pamćenje.

Što dijete doživljava taktilnom (taktilno-haptičko-kinestetskom) percepcijom dok upoznaje predmete?
- oblik
- teksturu
- temperaturu
- strukturu
- vibraciju
- težinu
- kretnje
- prostor između predmeta
Osoba će taktilnu karakteristiku neke površine doživjeti još bolje ako joj damo dvije kontrastne površine. Tako djetetu možete dati jednu glatku taktilnu pločicu, a drugu hrapavu i pri tome obavezno verbalizirati s njime. Lakše će spoznati što je glatko ako proba i nešto što to nije. U početku će biti lakše uočiti velike razlike, a vježbom će uočavati sve profinjenije.

Odstupanja u taktilnoj percepciji mogu se različito odraziti na osobu. Osoba sa slabo razvijenom taktilnom percepcijom u predškolskoj dobi nespretno će rukovati sitnim predmetima, uzmicat će pred senzoričkim igrama, možda neće voljeti dodirivati određenu hranu i sl. U školskoj dobi vjerojatno će imati problema s hvatom olovke, pritiskom olovke na papir, oblikovanjem slova i brzinom pisanja. U odrasloj dobi možda će propustiti taj poziv jer neće tako brzo moći pronaći mobitel u torbi.
Srećom, postoje brojne aktivnosti kojima možemo potaknuti razvoj taktilne percepcije. Osim u vođenim aktivnostima, u svakodnevnim situacijama ohrabrujte dijete da stvari dodiruje i da verbalizira. Uvijek ga pitajte kako bi opisao određenu teksturu ili strukturu predmeta koji dodiruje te s njim komentirajte i nudite mu prijedloge.

Taktilni podražaji mogu se naći na različitim dječjim igračkama, a pogotovo se nalaze na onima za bebe što nam govori o načinu njihova ranog otkrivanja svijeta. U oralnoj fazi beba će, osim svojih šakica, na usta prinositi i sve predmete koji mu se nađu pod ručicom. Sjetimo li se, kako su, osim jagodica prstiju, usne najveći receptori taktilnog podražaja, takva nam igra ima smisla. To nam samo i dalje ukazuje na potrebu ranog poticanja razvoja taktilne percepcije.

Kvalitetne, senzorno-poticajne, a pogotovo taktilno izazovne igračke, teško je naći na tržištu, a ako ih i nađemo, često su nam cjenovno nedostupne. Stoga će vas razveseliti činjenica da su najbolje taktilne igračke upravo one iz kućne radinosti!
Taktilne pločice, kocke, štapići, valjci, obruči, staze i paneli
Ovo su sve zapravo taktilne površine koje pozivaju malene ručice na istraživanje. Najjednostavnije od njih su taktilne pločice. One su odličan način za selektivno prikazivanje različitih taktilnih površina. Stoga su odličan izbor za bebe koje se bolje fokusiraju na sadržaj ako im se prezentira jedan po jedan. Mogu se jednostavno napraviti. Bit će vam potrebna podloga, kao sto je komad kartona ili nekakav poklopac, a na nju potom lijepite različite teksture.

U ove poklopce zalijepili smo spužvu, satensku tkaninu, komadiće slamke i čičak traku. Stavite bebu u krilo u poluležeći položaj, na trbuh joj stavite taktilnu pločicu i njezinim dlanom prelazite preko pločice, kao da dragate trbuh. Beba će, osim taktilne informacije, profitirati i otvaranjem dlanova.

Takve taktilne površine možete napraviti i na kockama, pa tada govorimo o taktilnim kockama. One su djetetu interaktivnije i pozivaju ga na igru. Možete ih sami napraviti od običnih drvenih kocaka ili napraviti svoju kocku od kartona pa na nju sa svake strane zalijepiti drugačiju taktilnu površinu. Također, uz pomoć običnih drvenih špatula, možete izraditi taktilne štapiće. Jednostavno na svaku zalijepite neku drugu teksturu. Stavite ih u čašu, zažmirite, izvlačite i opipom pogađajte što je na njima. Ako uzmete deblje drvene štapove iliti valjke, na njima također možete ostvariti različite teksture pa ih nazivamo taktilnim valjcima. Osim osnovnog taktilnog podražaja koji se može ostvariti držanjem ili valjanjem po tijelu, oni djeci mogu koristiti i u likovnim aktivnostima poput stvaranja otisaka s temperama na papiru ili u razvaljanom plastelinu. Taktilni obruči odlični su poticaj bebama za vježbanje hvatanja predmeta malenim ručicama, a često ih bebe koriste i za žuljanje desni dok im niču prvi zubići. Kroz veće obruče djeca mogu provući ruku ili ruke, vrtiti ih oko zapešće i sl.

Taktilna staza stvorena je od većih taktilnih pločica, a cilj je da ju dijete istražuje hodajući po njoj, i to bosim nogama. Po stazi dijete može i puzati, ali neka bude u kratkim hlačama kako bi i koža koljena dobila potpuni podražaj. Stazu možete napraviti od starih podnih puzzli na koje možete zalijepiti razne elemente. Samo pazite da nisu oštri ili pregrubi.
Taktilni panel predstavlja veću ploču na kojoj su prezentirani materijali različitih taktilnih podražaja. Često ih brkamo s pločama pod nazivom ‘senzorička ploča’ ili čak ‘busy board’, ali takve ploče sadrže i druge elemente s područja senzorike ili motoričke zadatke, što sve može odvući pozornost od samog taktilnog elementa.

S djetetom možete proći po svim površinama i o njima razgovarati, a zatim panel jednostavno pričvrstite u djetetovoj razini i pustite ga da ga samostalno istražuje. Taktilni paneli mogu se raditi i u formi otvaralice.

Od čega sve možete stvoriti taktilne površine?
- brus papir
- umjetna trava
- različite tkanine
- umjetno krzno
- čičak traka
- slamke
- zrnje
- gumbi
- kamenčići
- spužva
- školjke
- četke
- vikleri
- pomponi
- špaga
- komad tepiha
- perje
- čepovi
- vuna
- mrežice
- niske perli
- plišana žica
- folije
- teksturirani papir
- guma
- tjestenina
- vata
U nastavku donosimo prijedloge taktilnih igara i aktivnosti!
Punjeni baloni
- Ovo je igra pogađanja. Uzmite nekoliko balona i napunite ih različitim materijalima – jedan napunite rižom, drugi brašnom, treći pikulama, četvrti grahom itd. Čvrsto zavežite balone i dajte djetetu da taktilno istražuje i pogađa što je u određenom balonu. Možete i nacrtati sadržaje balona na kartice i pomiješati ih, a dijete potom treba upariti balon sa slikom njegova sadržaja.

Taktilne knjige
- Ponekad zvane i ‘tihe knjige’, zapravo su prave male taktilne slikovnice. Od trakica, mrežica i teksturiranih stranica, do perlica, vodilica itd. pravi su senzorni izazov već i za najmlađe “čitatelje”.

Taktilni memori
- Za ovaj će vam memori trebati određeni broj praznih kartica izrezanih iz kartona. S vrućim ljepilom iscrtajte iste oblike na dvije kartice. Pazite na to da se parovi, odnosno oblici koje iscrtavate, međusobno dovoljno razlikuju, tj.da se razlike mogu napipati, a ne samo vidjeti. Taktilni memori ima gotovo ista pravila kao i obični memori, samo umjesto okretanja i gledanja slike, kartice se samo malo odižu od podloge i opipavaju s donje strane, dlanom i prstima. Za provjeru se, naravno, mogu okrenuti i vidjeti oblici.
Zagonetna kutija
- Uzmite veliku kutiju te joj bočno izrežite dvije rupe u koje stanu dječje ruke. U kutiju potom stavite različite svakodnevne predmete i igračke, bez da ih je dijete ranije vidjelo. Dijete pruža ruke u kutiju i opipava predmet te pogađa o čemu se radi. U ovoj igri, osim taktilnoga dijela, aktivirat će se i kognitivni mehanizmi. Dijete rukama opipava predmet koji ne vidi na način da prstima prati njegov obris, opipava dlanovima teksturu, procjenjuje težinu itd., a pri tome pretražuje svoje pamćenje i znanje o svijetu kako bi se prisjetilo predmeta koji imaju te karakteristike.
Što je lopov ukrao?
- U ovoj igri, osim taktilnoga dijela, aktiviramo i radno pamćenje. Nekoliko sitnih predmeta pokažete djetetu i kažete mu da zapamti što je sve vidio, a potom ih pokrijete krpicom. Dok dijete ne gleda, “ukradete” jedan predmet. Dijete potom stavlja ruku ispod krpice, opipava preostale predmete i prisjeća se kojeg predmeta nema, što je lopov ukrao.
Pogodi što!
- Ova je igra slična zagonetnoj kutiji, ali opet potpuno drugačija. U ovoj igri odabirete jednu kategoriju predmeta i dijete vidi sve elemente prije taktilne igre. Npr. odaberete voće i stavite na stol jabuku, krušku, bananu i naranču. Potom djetetu stavite povez na oči, dijete ispruži ruke, a vi mu u dlanove stavite samo jednu voćku. Dijete bez daljnjeg opipavanja, samo kroz držanje, treba reći koju voćku drži.
Pisanje po leđima
- Ovo je igra uglavnom za djecu koja već prepoznaju slova. Dijete sjedne u krilo, vi mu prstom ispisujete slova na leđima, a ono mora pogoditi o kojem se slovu radi. S mlađom djecom ovo možete raditi na način da im iscrtavate oblike – trokut, krug, srce, zvijezda…
Nađi par!
- Po dva jednaka sitna predmeta stavite u veću platnenu vrećicu. Npr.dva ista gumba, dvije iste figurice, dvije iste kockice itd. Igra počinje tako da dijete izvuče jedan element, a potom obje ruke stavlja u vrećicu i taktilno traži njegov par. Ako izvuče krivi predmet, gubi red i daje vrećicu igraču pored sebe.
Dlanovi govore
- Na papiru iscrtajte dlanove i u njih zalijepite različite materijale -omote od bombona, selotejp s obrnute strane, komad vate… Na vrh papira napišite “Ovo mi je…”, a ispod svakog dlana jednu riječ koja opisuje taktilni osjećaj poput “ljepljivo” ispod naopako zalijepljenog selotejpa.
Vrećica tražilica
- Na komad papira stavite različite predmete i flomasterom im ocrtajte obrise. Odaberite predmete koji se oblikom razlikuju i koji stanu u jednu neprozirnu platnenu vreću. Potom sve predmete stavite u vreću. Djetetov zadatak je rješavati listić po redu, odnosno tražiti ocrtane predmete jedan po jedan, opipavanjem u vrećici.
Scavenger hunt
- Na komadu papira sastavite listu zadataka – različitih površina koje dijete treba pronaći u stanu ili parku. Ili upotrijebite naš već gotovi predložak.

- Ova se igra može igrati i uz pomoć taktilne kocke. Kad ju izradite, jednostavno ju bacite i što ispadne, dijete treba opipati i istu/sličnu takvu površinu naći u okolini.
Prsti nas vode!
- U ovoj igri potrebna vam je pik traka. Pik trakom radite stazu na način da ju kao jednu dugačku liniju lijepite od jednog kraja stana do drugog. Neka staza varira u visini – zalijepite ju preko parketa, pa zatim neka se penje po ormarićima u dnevnom boravku, spušta na kuhinjske pločice, penje po kabinetima…

- Pazite samo da je u visini koju dijete može doseći i da je u kontinuitetu. Cilj igre je prijeći cijelu stazu žmireći, odnosno s povezom na očima, samo prateći traku prstima.

Igre s taktilnim loptama
- Taktilne lopte poticajne su same po sebi, bilo da se s njima dobacujete, kotrljate ih ili ih samo istražujete! Kotrljajte ih dlanovima po tijelu, bosim stopalima, prstima prelazite po brazdama ili pikicama i sl.

Hrapave avanture
- U ovoj igri cilj je upariti dva brus papira jednake granulacije. Kupite brus papire različitih granulacija, ali iste boje, te ih izrežite u oblik kvadrata, po dva od svakog. Papire jednostavno pomiješajte i dajte djetetu da ih opipava i traži parove.
- Od istog materijala možete slagati nizove prema granulaciji – od najgrublje do najfinije.
- Od brus papira izrežite oblike i zalijepite ih na karton. Možete izrezati slova, brojke, geometrijske oblike, linije i sl. Dijete prstom može pratiti hrapave oblike. Možete djetetu i staviti povez pa se igrati pogađanja.
Taktilna šetnja
- Doživite park kojim inače šećete na potpuno drugačiji način. Dodirujte i istražujte travu, koru drveta, češere, grančice, šljunak, lišće, mahovinu itd. Ne zaboravite da je priroda ogroman izvor različitih taktilnih površina, a ne zahtijeva nikakvu izradu materijala.

Kreativne teksture
- Skupite čim više različitih materijala, izrezujte ih i lijepite na papir, te njima napravite sliku.
Još ideja za razvoj taktilne percepcije:
- Senzorni koševi i senzorne vrećice
- Slikanje prstima
- Igranje u pijesku
- Igranje plastelinom, glinom ili slanim tijestom
- Slime iliti ljigavci
- Taktilna pjena ili pjena za brijanje
- Igranje s ledom
- Uranjanje ruku u različite tekućine
- Slijepi miš
- Hranjenje prstima
- Pranje igračaka
- Umjetno blato
- Škakljanje kistićem, četkom, četkicom za zube