Kiša pada, što ću sada?
Stigao je rujan, taj važan mjesec kako za predškolarce tako i za naše buduće školarce. Iako formalno program Predškole u vrtićima počinje 1.listopada djeca koja redovno pohađaju vrtić su od danas u najstarijoj, predškolskoj skupini.
Kako se zabaviti s predškolarcem jednog kišnog popodneva? Kako kvalitetno iskoristiti vrijeme i poticati razvoj vještina potrebnih za školu?
Danas ćemo se malo posvetiti bojankama. Djeca generalno vole bojice i bojanje. Da, čak i oni najmanji, koji tek kreću u istraživanje što jedna bojica može.
Naravno, pustit ćemo djecu da sama istražuju, režu, crtaju, bojanju….no ima li nešto loše u gotovim bojankama. NEMA.
Bojanka je djetetov prvi dodir s konceptom zadatka na papiru, rješavanja radnih listića i svega onoga što ih čeka u školi.
Što više prakse i bojanja od ruba do ruba potiče razvoj fine motorbike i koncentracije. Spretni mali prstići vježbaju pravilan hvat olovke, razvijaju mišiće i oko-ruka koordinaciju. Djeca kroz bojanke upoznaju boje i njihovo miješanje, ali i savladavaju nove pojmove (linije, oblike…).
Danas postoje i “bojanke za odrasle” – zašto? Jer upravo je bojanje bojanki prepoznato kao smirujuća aktivnost nakon napornog dana.
Kako odabrati prvu bojanku?
Željela bih vam predstaviti tematske Begenove bojanke (Prve riječi, Na farmi, Životinje, U prometu) koje su zbog svoje jednostavnosti prikladne i za one najmlađe.

Bojanke su velikog formata što olakšava djetetu snalaženje na papiru, a crteži su pregledni i pojednostavljeni, bez suvišnih detalja. Već i dvogodišnjak može prepoznati i imenovati predmete i životinje u njoj, ali i razvija samopouzdanje zbog riješenog zadatka. Rubne linije su zadebljane i ističu se što pomaže djetetu ostati unutar okvira.


Zato – bojice u ruke i rastjerajmo oblake! 🙂