U nekim od prošlih članaka pisali smo već o kvalitetnim slikovnicama, preporukama za čitanje za određenu dob i slično.
Kako odabrati knjigu prema dobi djeteta

A danas ćemo se posvetiti konkretnim primjerima. Slikovnica se čita – da, ali ona se i živi. Djetetu je ona puno više od slikica na papiru. A ako želite proširiti dječji spoznajni svijet morate i proširiti slikovnicu.
1. „Plašljiva vjeverica na plaži“ – Melanie Watt – naklada Nika
Što se krije na dnu mora? Što se nalazi na plaži?
Isprintajte naš predložak “Morsko dno” i stavite ga ispod staklene posude. U posudu dolijte vode tako da prekrije dno. Možete ubaciti i malo plave tempere za vizualni dojam. Dječji je zadatak čašom prolaziti po posudi i pronaći sve slike.
Druga verzija ove igre je da predložak „Morsko dno“ plastificirate (možete ga i oblijepiti selotejpom) i pobojate temperom. Dječji je zadatak štapićem ili kovanicom strugati i pronaći predmete.

Obje verzije igre proširuju dječji rječnik, spoznaju što je na plaži, što je u vodi te upoznaju djecu s morem.
2. „Tri praščića“ – Mozaik knjiga
Klasik među slikovnicama, uvijek aktualan. Nismo sigurni postoji li odrasla osoba koja ovog trena ne bi znala prepričati radnju priče.
Naš prijedlog aktivnosti – gradnja kućica. Slamu možete dočarati slamom, špagom, sušenom travom…Granje – sitnim grančicama, drvenim štapićima, čačkalicama, a cigle je najlakše kockama. Uz ovakvu igru dijete će brže usvojiti nove pojmove te će vježbati logični slijed, redoslijed radnje i prepričavanje priče.
Uživajte u čitanju i igri! Javite dojmove, a ako želite da obradimo neku vama dragu slikovnicu javite se!