U kišnim razdobljima uvijek više vremena provodimo u zatvorenome. I to uopće nije niti tako loše, jer se u tim razdobljima možemo više orijentirati na jedan drugi tip razvojnih igara, u ovome slučaju – na predvještine čitanja i pisanja. Kako bi dijete u prvome razredu uspješno započelo svoj put u ovladavanju složenim vještinama čitanja i pisanja, nužno je da u predškolskom razdoblju ovlada raznim vještinama koje će mu u tome pomoći. Kiša nam čak može i pomoći u svladavanje predvještina čitanja i pisanja! Ove aktivnosti u kojima se provlači tematika kiše, jednostavno je izraditi i provoditi jer ne zahtijevaju neku veću pripremu, a materijale već imate kod kuće. Neka pljušte predvještine!
1. Slušni diktat “Kišica”
Dobro razvijena slušna pažnja jedan je od osnovnih preduvjeta za ovladavanje čitanja i pisanja. Razvijanje ove vještine može se raditi u brojnim verzijama, a mi smo sada izdvojili dvije verzije igre:
a) U ovoj verziji igre vi i dijete se prvo igrate u prostoru. Dijete stane na jedan kraj sobe ili hodnika i cilj mu je u skokovima doći na drugi kraj. Ali mora vas slušati! Kad vi kažete “Kap!” dijete skoči naprijed, za jedan skok. Objasnite djetetu da vas mora dobro slušati jer, ako kažete “Kap-kap!” dijete može skočiti dva skoka naprijed. Igrajte se s pauzama i iščekivanjima, tempom i ritmovima…
b) U ovoj verziji dijete sjedi za stolom. Na vrh bijeloga papira nacrtajte oblak. Isto kao u prvoj verziji, izgovarate “Kap!” ili npr. “Kap-kap, kap-kap!”, ali umjesto skokova, dijete će ovaj put vaš govor bilježiti crtanjem kapljica. Kapljice dijete može crtati bojicom ili praviti otiske prstima temperom, a možete koristiti i spužvicu koju ste izrezali u oblik kapljice. Igrajte se tempom i ritmovima, te prilagođavajte govorne oblike sposobnostima vašega djeteta.
2. Kišna rima
Iz bijelog papira izrežite oblake. Na oblake napišite i nacrtajte po 2 riječi koje se rimuju i jednu koja se s te dvije ne rimuje. Složite ih u niz i pokažite djetetu.
Zajedno ih pročitajte/imenujte i razgovarajte o konceptu rime. Dva oblaka s dvije riječi koje se rimuju/slažu spojite. Razgovarajte o tome kako se u prirodi oblaci koji si pašu spajaju pa onda tvore kišu, a isto tako se u govoru riječi koje se rimuju spajaju pa tvore pjesmicu. Treći oblak s riječi koja se ne rimuje izdvojite sa strane, a možete na njega i staviti prekriženu kapljicu.
3. Slogovna kišica
Na oblake stavite različite sličice. Neka se sličice razlikuju prema broju slogova. Krenite od riječi s manje slogova prema onima s više.
S djetetom razdvajajte riječi na slogove. Možete djetetu objasniti da iz oblaka padaju kapljice, kao iz riječi slogovi. Lupkajte prstićima po stolu za svaki slog. Zatim broj slogova obilježite kapljicama kraj oblaka.

4. Pljusak glasova
Na oblak napišite riječ ili nacrtajte/zalijepite sliku pojma. Izbušite malu rupu na dnu oblaka. Objasnite djetetu da sada riječ rastavljate na glasove, prođite zajedno nekoliko primjera s kratkim riječima. Djetetu pripremite plave spajalice. Dijete treba spojiti onoliko spajalica koliko riječ ima glasova.
5. Kako kiša piše?
Na oblak napišite riječ, a potrebna slova napišite svako na jednu kapljicu. Dijete treba kopirati niz slova kako bi reproduciralo riječ.
6. Promjenjiva kiša
Simbolika naslova odnosi se na vještinu promjene određenih glasova u riječi i tvorbi novih. Ovo je vještina fonemske manipulacije i može se očekivati od djeteta koje je proslavilo sedmi rođendan, ne ranije. Cilj je od jedne riječi mijenjanjem glasova dobiti drugu riječ. U ovoj igri taj je proces vizualno prikazan preko oblaka i kapljica.
Na jedan oblak napišite riječ i nacrtajte ju. Kažite djetetu da treba maknuti prvi glas. Tada posložite kapljice ispod oblaka prema slovima, a na prvu kap možete staviti minus ili X. Tada kažite djetetu da na mjesto minusa ide neki drugi glas. Pitajte dijete koju je riječ sada dobilo. Stavite oblak s novom riječi.
7. Pratimo trag kiše
Ovo je vježba grafomotorike i vizualne percepcije. Iz oblaka padaju kapi različite putanje. Ocrtajte vođenu liniju crticama ili točkicama, a dijete neka ih spaja u liniju. Uvijek na kraju zadatka navedite dijete da imenuje način na koji je kapljica padala (ravno, cik-cak, vijugavo).
8. Slične kapi
Ovo je zadatak vizualne diskriminacije slova koja su po nekom obilježju slična. U ovoj verziji potrebno je izvježbati međusobno razlikovanje slova u odnosu na smjer. Na vrh papira nacrtajte oblak, a ispod njega puno kapljica. U oblak upišite slovo /p/, a u kapljice slova /p/, /b/, /d/ i /q/. Dijete treba obojiti samo kapljice u kojima je /p/.
Uživajte u kišnim danima i kišnom tematikom pomozite svome mališanu da na zabavan način usvoji predvještine čitanja i pisanja! Kap!