Koja je poanta senzornih (osjetilnih) posuda, bočica i vrećica?
Jedan od novijih trendova u senzornoj igri je stvaranje osjetilnih posuda, bočica i vrećica. Možda ste se pitali koja je njihova poanta? Jesu li one samo još jedna igračka? Zašto su djeca toliko oduševljena tim naizgled jednostavnim senzornim aktivnostima?
Senzorna igra važna je za svu djecu u mnogim njihovim razvojnim fazama, zato nas ne čudi ni njena velika uloga kod djece s određenim poteškoćama. Senzorna igra je svaka aktivnost koja potiče rad osjetila. Senzorne posude, vrećice i boce lako se i jeftino naprave. Ne zahtijevaju puno prostora. To daje djeci priliku za daljnjim senzornim istraživanjem. Oni su nevjerojatno jednostavan način uključivanja osjetilne igre u vaš dom ili vozilo ili učionicu. Omogućuju djeci da istraže, otkriju, zamisle, stvaraju i nauče dok se bave svojim osjetilima. Ovdje pročitajte kako obojati rižu.
Često djeca koja se samo nekoliko minuta igraju s igračkama provode deset ili petnaest minuta u igri sa senzornom posudom, dok se njihova majka ili tata pitaju kako se njihovo inače aktivno dijete može usredotočiti na jednu aktivnost toliko dugo? To je zbog senzorne komponente igre. Vaše dijete ne može vam reći kada se ne zadovolje njihove senzorne potrebe, ali kada dođu do aktivnosti koja im ispunjava tu prazninu, odmah znaju da je to nešto što trebaju činiti.
Senzorne boce često se nazivaju mirnim bočicama. Kada senzorna boca ima stvari poput šljokica, djeca (i odrasli) često su hipnotizirani promatrajući ih i to smiruje njihovo disanje i pomaže im regulirati sebe i svoje osjećaje. Senzorne vrećice često se nazivaju mliječne vrećice jer je unutra najčešće gel za tuširanje ili šampon.
Koje su prednosti osjetilnih posuda, boce i vrećica?
Jezične vještine – djeca šire svoj vokabular dok opisuju svoje iskustvo igranja.
Motoričke vještine – fine motoričke vještine, manipuliranje malim predmetima.
Društvene vještine – učenje o dijeljenju, čekanju i strpljenju prilikom igre i komunikacije s drugima dok se bave njihovom senzornom igrom.
Pomozite svom djetetu da istražuje postavljajući im pitanja kao što su: “Što osjećaš / vidiš? / Kakav je miris?”. Potičite ih da koriste svoju mašte. Ovo je naročito učinkovito u senzornim posudama. Senzorne boce mogu se stvoriti u bilo kojoj praznoj posudi koja ima poklopac. Za mlađu djecu, važno je paziti da se poklopac ne može otvoriti. Bocu možete puniti tekućinom ili krutom tvari i različitim proizvodima. Ako miješate čisto ljepilo s toplom vodom (otprilike pola i pola), možete usporiti kretanje stavki u boci, što dodatno smiruje. Dodavanje težih predmeta ili korištenje staklene bočice (ne za mlađu djecu) stvara vaganu senzornu bocu. Senzorne boce i vrećice mogu se koristiti za umirivanje ili istraživanje. One također mogu biti korisne prilikom vožnje u automobilu ili čekanju kod doktora.
Senzorne vrećice također su vrlo jednostavne za izradu. Možete koristiti vrećice za zamrzavanje ili zip lock vrećice. Ako ih izrađujete za mlađu djecu, osigurajte vrećicu s ljepljivom trakom. Može ih se napuniti raznim predmetima.
Nadam se da vam ove informacije daju bolje razumijevanje svrhe senzorskih bočica, posuda i vrećica te vam daju znanje i samopouzdanje potrebno da biste ih mogli i sami izrađivati.
Jedan komentar Dodaj vlastite