Poticanje dječje kreativnosti u izražavanju, pogotovo u likovnom i scenskom obliku, u niti jedno doba godine nije važnije kao u doba maškara. Masku, iako naizgled služi za prikrivanje, zapravo koristimo kao medij za izražavanje. Tako kroz masku dijete može izraziti svoje afinitete, želje ili strahove. Maskom se suočavamo s “duhovima”, ali i sa samim sobom. Izrada maske važan je proces kojim djetetu dajemo slobodu izražavanja. Zato u vrijeme karnevala potičite dijete da samo crta maske, izrezuje ih iz kolaža, slika ih i boji temperama i sl.
Maske od papirnatih tanjura zanimljiv su i jednostavan projekt koji će razveseliti mališane i potaknuti njihovu maštu. Od polovice papirnatog tanjura možemo izraditi masku koja svojom veličinom taman odgovara dječjem licu, ugodna je za nošenje jer se radi o laganom kartonu i ono što nam je kod djece često najvažnije, ne prekriva nos niti usta.
Postupak je u principu isti za sve maske.
1.Prerežite tanjur na pola.2.Ocrtajte i izrežite dvije veće rupe za oči.
3. Izrežite donji dio maske da slijedi konturu obraza i nosa djeteta.

4.Ocrtajte i izrežite obrise željene maske.

5.Masku obojite prema želji – vodenim bojama, temperama, bojicama, flomasterima ili pastelama.
6.Nalijepite dodatne detalje na masku, ukoliko to dizajn zahtijeva.

7.Maske na kraju možete pričvrstiti tako da sa svake strane napravite po rupicu i provučete elastiku ili trakicu koju ćete zavezati na djetetu. A možete napraviti i masku na štapiću koristeći običnu drvenu špatulu ili deblju slamku koju ćete zalijepiti na jednu stranu na unutarnji dio maske.
I vaše su maske gotove!

Djetetu možete dati praznu polovicu tanjura i pustiti ga da samo osmisli svoju masku koja ne mora nužno predstavljati nešto što dijete zna imenovati. Apstraktne maske često su izraz djetetovih trenutnih emocija i inspiracija. Ukoliko se odlučite za izradu prema šabloni, mi vam donosimo dizajne koje možete slijediti.
