Ima jedna poslovica koja kaže da ni najveći mrak ne može sakriti svjetlost. Možda upravo zbog toga djeca toliko uživaju u igrama na svjetlosnom stolu. Ili jednostavno žele vidjeti stvari u pravom svjetlu… 😁 Kako god, jedno je sigurno- svjetlosni stol potaknut će istraživački duh u svakom djetetu!
Da bi ste dobili svoju verziju svjetlosnog stola, ne morate potrošiti puno. U najjednostavnijoj verziji bit će dovoljna velika kutija s prozirnim poklopcem i upaljena ručna baterija u njoj. Umjesto baterije možete i staviti Božićne led lampice. Nešto spretniji u obzir mogu uzeti projekt preoblikovanja postojećeg stolića u svjetlosni uz pomoć plastične ili staklene ploče i led trake.
Jednom kad napravite svoju verziju stola, ugasite svijetlo u sobi i uživajte u svjetlosnim igrama 😍
Na svjetlosnom stolu djeci će biti zanimljivo promatrati boje i oblike. Pripazite samo da predmeti koje koristite propuštaju svjetlost. Na početku možete i napraviti jednu aktivnost u kojoj ćete proučavati kako različiti predmeti i materijali propuštaju svjetlost. Zajedno s djetetom skupljajte uobičajene predmete po kući i isprobavajte ih na svjetlosnom stolu. Nama su se kao najbolji materijali pokazali plastični šareni oblici, pikule, stakleni kamenčići, šareni papiri, konfete, slamke, prozirne kocke i tome slično.
Na svjetlosnome stolu možete proučavati boje. Djeca će sa zanimanjem gledati kako se boja svjetlosti mijenja kroz šarene predmete i kako izlazi nepromijenjena kroz one prozirne i neobojene. Možete koristiti plastične šarene oblike, krep papir, tanke marame, slamke i slično. Osim samog imenovanja boja, oblike možete preklapati i tako učiti koje boje nastaju miješanjem drugih boja.
Prozirne plastične čaše mogu potaknuti mališane da sagrade nevidljivi zid! Na svjetlosnom se stolu mogu graditi šareni tornjevi uz pomoć prozirnih kockica ili mostovi uz pomoć slamki i plastelina.
Aktivnosti pisanja i slikanja na svjetlosnom će stolu biti posebno zanimljive. Prekrijte stol prozirnim najlonom i zaštitite područje oko stola. Na najlon stavite tekuće tempere različitih boja i dajte djetetu da ih miješa i promatra. Isto tako, u prozirni taperver možete staviti vodu, jestive boje i ulje pa gledati presijavanja.
Crtanje prstima u pijesku, kistom u brašnu ili štapićem u soli bit će zanimljivije zbog svijetljenja nastaloga traga. Na taj način dijete može slijediti različite zadane oblike i linije ili se prepustiti mašti napraviti svjetlosni crtež. Poseban doživljaj napravit ćete ako na stol umjesto brašna stavite šarene mrvice za kolače, šljokice ili konfete.
Također, svjetlosni stol će djetetu olakšati precrtavanje slika, linija i oblika na pauspapir.
Pratiti linije možete i slaganjem staklenih kamenčića, gumbića, morskoga stakla ili prozirnih žetona na zadane linije. Jednostavno na papir markerom nacrtajte linije i stavite papir na stol, a djetetu dajte staklene kamenčiće da ih po liniji slaže.
Na svjetlosni stol možete stavljati i prirodne materijale pa promatrati građu lišća i cvijeća, snijeg i led, kukce, puževe kućice, ploškice voća i slično.
Preklapanjem slika možete potaknuti dijete na istraživanje ljudskoga tijela.Na jednom papiru nacrtajte siluetu čovjeka, stavite na svjetlosni stol, prekrijte drugim papirom pa na njega nacrtajte krvotok, prateći liniju tijela.
Na treći papir možete nacrtati kostur, na četvrti mišiće, a na peti glavne organe.
Senzoričke boce i vrećice, ljigavci, glitteri, vodene perlice, napuhani mali baloni, žele, gumeni bomboni… sve se to može potpuno drugačije doživjeti na svijetlu.
Ne zaboravite potražiti i odbljesak koji vaši predmeti projiciraju na strop ili zid!
Svjetlosni stol nudi puno prostora za maštovitu i istraživačku igru koja će sigurno usrećiti mališane. Naposljetku, sjetimo slavne uzrečice Albusa Dumbledorea: “Happiness can be found, even in the darkest of times, if one only remembers to turn on the light.”.😁
Jedan komentar Dodaj vlastite