‘Čitanje’ uzoraka po kući može biti zabavna, ali i vrlo korisna aktivnost kojom se pospješuje proces svladavanja čitanja. Pitate se vjerojatno kakvu ulogu uzorci sa svakodnevnih predmeta mogu imati u predvježbama čitanja.
Čitanje je kompleksna vještina koja zahtjeva razvijenost i usklađenost raznih drugih vještina poput dobrih jezičnih kapaciteta, vizualne percepcije, vremensko-prostorne organizacije, sposobnosti raspolaganja općim znanjima, radnog pamćenja i drugih.
Pa kako nam to onda uzorci sa svakodnevnih predmeta koje imamo kod kuće mogu poslužiti u predvježbama čitanja?
Tehnika čitanja podrazumijeva i sposobnost organizacije u tekstu, praćenje slijeda s lijeva na desno, vizualno održavanje retka, prelaženje u idući redak bez preskakanja redova, upamćivanje mjesta gdje smo zastali i sl., te prekodiravanje pisanoga u govor. Vjerovali ili ne, sve ovo možemo vježbati na različitim uzorcima koje svi imamo kod kuće, potrebno nam je samo malo mašte! A traženje uzoraka po kući bit će samo po sebi zabavna aktivnost. Uzorke možete pronaći na tkaninama poput zastora, kuhinjskih krpa, posteljina, odjeće i dr., na dječjim igračkama, slikama, kuhinjskim pločicama, posterima… Jedini je uvjet da je uzorak sastavljen od jednakih redova!
Na početku moramo djetetu objasniti da se radi o igri i da se inače čitaju prave riječi sastavljene od slova, a ne crtice i sličice.
Započnite s nekim kontinuiranim linijama poput ovakvih prugica s majice.
U ovome primjeru ‘čitat’ ćemo plavu liniju. Položite prst na lijevi kraj prugice i povlačite ga po liniji do kraja reda. Preskočite bijelu liniju i vratite se na lijevu stranu iduće plave linije kao da počinjete čitati idući redak. Tada dodajte neki verbalni sadržaj. Dogovorite se s djetetom kako čete čitati liniju. Naša je preporuka da odaberete neki vokal, npr. A. Stavite prst na liniju, pratite ju i ‘čitajte’ “aaaaaaa” do kraja retka. Tada napravite pauzu pa u novom retku nastavite “aaaaa” i tako do kraja prugastog teksta 😀
Cik-cak uzorak s ove dekice ‘čitamo’ prelazeći prstom prema gore “Cik!”, pa se spuštamo prstom “Cak!”. Cik-cak, cik-cak, cik-cak…
Kad izvježbamo čitanje ovih kontinuiranih linija, možemo početi s ‘čitanjem riječi’ uz jednolične uzorake poput ovih mačkica koje smo pronašli na jastuku. Objasnili smo, i djetetu pokazali primjerom da svaku mačku dotakne prstom i pročita “Maca!”. Krećemo se s lijeva na desno i dotičemo ih prstom sve po redu te ‘čitamo’ “Maca maca maca…” do kraja mačkastog teksta 😸
Kad izvježbamo jednolične uzorke, prelazimo na miješane, poput ovih trokutića u raznim bojama s ukrasne vrećice. Dodirujemo ih prstom i ‘čitamo’ boje.
Miješani uzorak može sadržavati i različite sličice poput ove prostirke sa žabicama. Sada već ova igra više nalikuje čitanju slikopriča. Dodirujemo sličice i ‘čitamo’: “Lopoč, žmiri, gleda, šaš, lopoč…”.
Na kraju ovih predvježbi čitanja dijete bi trebalo biti upoznato s konceptom retka i riječi, čitanja s lijeva na desno, praćenja retka prstom, prelaska u novi red i prekodiravanja vizualnog u verbalno.
Možete provjeriti koliko je dijete usvojilo znanja tako da mu zadate da pronađe u kući neki novi uzorak koji se može čitati. Ili, postavite mu pitanje – možeš li pročitati ove uzorke? (Ne, zato što nema redaka…)
2 komentara Dodaj vlastite