‘10 frame‘ je, kako mu i samo ime kaže, okvir s deset mjesta. Prilikom usvajanja koncepta količine i broja, djeca usvajaju koncept cjeline koju čini određeni broj elemenata, tj.koncept skupa. Djeca u ovome procesu uče prebrojavati elemente, imenovati ih znamenkama, određivati gdje ih je više/manje, ali ih uče i globalno vizualno zahvatiti.
Tako npr. mi odrasli ne moramo svaki put prebrojavati točkice na igračoj kocki, već na prvi pogled znamo jesmo li dobili 3 ili 6. To znači da smo upamtili vizualni oblik količine i povezujemo ga s brojem. 3 je na igračoj kocki uvijek isto prezentiran pa kažemo da je u “tipičnom rasporedu“. Također, mi odrasli na prvu možemo reći hoda li preko ceste četvero ili šestero ljudi, jer globalno zahvaćamo količinu. Ljudi ne hodaju uvijek u istoj formaciji pa u ovoj situaciji kažemo da količinu možemo zahvatiti globalno, u “atipičnom rasporedu“.
Te vještine naše dijete tek treba svladati. Jedna od prvih takvih cjelina jest desetica.
‘10 frame‘ je okvir koji pomaže u vizualnom predočavanju i zapamćivanju količine te pridruživanju količine broju. Pravilo jest da se okvir uvijek ispunjava po redu, s lijeva na desno. Tako je svaki broj uvijek isto prezentiran i ima svoj vizualni pečat. On je količina u “tipičnom rasporedu”. Na taj si način djeca mogu puno lakše predočiti količinu koju neki broj predstavlja.
Postoje brojne aktivnosti u kojima se koristi ’10 frame’. Sam okvir može biti unaprijed ispunjen i predstavljati neku količinu, a s njim je često onda već i uparena odgovarajuća znamenka.
Okvir može biti prazan uz zadanu brojku pa aktivnost zahtjeva popunjavanje praznih polja.
Također, okvir može biti potpuno prazan bez zadane brojke pa se tada ispunjava uz neku aktivnost.
A tada nastupa mašta i kreativnost u popunjavanju i smišljanju igara 😊